Ormancılık ve Orman Ürünleri Programı

Programımız 2016 yılında ÖSYM tercih klavuzunda yer almıştır. İlk öğrencilerini 2016-2017 Eğitim Öğretim  yılı içerisinde almıştır. 

Ormancılık çalışmalarının çeşitli dallarında orman mühendisi, orman yüksek mühendisi (bölge şefi, işletme şefi)veya orman endüstri mühendisi ile orman muhafaza/ağaçlandırma memuru arasında görev yapan kişidir.

Orman teknikerleri; genellikle kamu sektöründe istihdam edilmekte olup, Çevre ve Orman Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ve Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğünde çalışabilirler. Ayrıca Orman ürünleri üreten fabrikalarda ve fidan üretimi yapan firmalarda teknik personel olarak çalışabilirler. Bu meslekte daha çok ormancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu yerler ile ormancılığa müsait yerlerde iş bulma olanağı fazladır.

Orman Teknikerliği, önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde “Orman Endüstrisi Mühendisliği, Orman Mühendisliği” lisans programlarına ve Açıköğretim lisans programlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler. Bunun yanı sıra, çalıştıkları işyerinde gösterdikleri performansa ve edindikleri bilgi ve beceriye bağlı olarak yönetim kademelerinde de görev alabilirler.

Bölüm Başkanı & Koordinatör: Dr. Öğr. Üyesi Emrah YÜKSEL

Öğretim Bilgi Paketi için Tıklayınız (Ders İçerikleri / Ders Katalogları)